acuză lipsa asumării responsabilității

acuză lipsa asumării responsabilității

Mai mulți profesori din Cluj au plecat miercuri, 25 februarie 2026, la București, unde protestează la Cotroceni împotriva măsurilor de austeritate decise de Guvern. Nemulțumirile vizează atât învățământul preuniversitar, cât și pe cel universitar, dar și situația studenților.


Protest al cadrelor didactice clujene la Cotroceni

Miercuri, în intervalul 12.00–13.30, cadrul didactic din învățământul preuniversitar și universitar din Cluj, alături de studenți, participă la un nou protest în fața Palatului Cotroceni.

Potrivit Luciei Cojocaru, președinta Sindicatului Liber din Învățământul Preuniversitar Clujean (SLIPC), acțiunea este organizată de Sindicatul „Alma Mater” din zona universitară.

Profesorii reclamă faptul că indemnizația de doctorat a fost redusă la jumătate, iar studenții se confruntă cu majorări de taxe de școlarizare.


Problemele semnalate de profesorii din preuniversitar

În ceea ce privește școlile și liceele, problemele care au scos dascălii în stradă încă din vara anului trecut se mențin, afirmă Lucia Cojocaru.

Aceasta precizează că, anul trecut, 17.000 de profesori au rămas fără post, iar situația nu s-a modificat. Creșterea numărului de elevi dintr-o clasă a dus la mărirea normei didactice, ceea ce riscă să afecteze și alți profesori.

Sindicatele cer revenirea la norma didactică anterioară, precum și la vechile limite pentru numărul de elevi în clasă: 26 de elevi la liceu și 24 la gimnaziu, în loc de 28, cum este acum.

„17.000 de profesori au rămas fără un post anul trecut. Situația nu s-a schimbat. Din cauza creșterii numărului de elevi dintr-o clasă, a crescut și norma didactică, iar alți profesori vor fi afectați. Vrem revenirea la vechea normă didactică și la numărul de elevi dintr-o clasă, care este de 26 la liceu și de 24 la gimnaziu, nu de 28”, a declarat pentru Cluj24.ro Lucia Cojocaru.


Nemulțumiri legate de lipsa dialogului cu autoritățile

Lidera SLIPC spune că, de patru luni, președintele României, Nicușor Dan, le-a promis reprezentanților din învățământ că va purta discuții cu ei, însă întâlnirea nu a mai avut loc.

Lucia Cojocaru afirmă că șeful statului a anunțat acum patru luni că va face o analiză și va avea o discuție cu sindicatele din educație pe tema problemelor din sistem, însă acest lucru nu s-a întâmplat.

Situația este complicată și de faptul că mandatul de interimar al prim-ministrului Ilie Bolojan ajunge miercuri la final.

„Azi expiră și cele 45 de zile de interimat ale prim-ministrului Ilie Bolojan. Noi nu avem ministru. Nimeni nu vrea să-și asume responsabilitatea”, a subliniat lidera sindicală.


Referendum pentru declanșarea grevei și boicotul simulărilor naționale

În paralel cu protestul de la Cotroceni, în școlile din învățământul preuniversitar are loc un referendum intern în rândul cadrelor didactice.

Profesorii sunt chemați să își exprime poziția în legătură cu două aspecte:

  • posibila boicotare a simulărilor naționale pentru elevii de clasa a VIII-a și a XII-a
  • declanșarea unei greve în perioada următoare

Aceste consultări interne se desfășoară în contextul în care, potrivit sindicatelor, problemele structurale din educație rămân nerezolvate, iar dascălii din Cluj continuă să își facă auzită vocea atât la nivel local, cât și la București.

Foto: Arhivă

*Informațiile au fost preluate din presa locală și naționala.

Andrei Mureșan

Andrei Mureșan are 32 de ani, locuiește în cartierul Grigorescu și e jurnalist din pasiune, nu doar din meserie. A absolvit Jurnalismul la UBB și de atunci a fost nelipsit din peisajul media local. Îl recunoști ușor prin centrul orașului – are mereu un carnețel în buzunar, un aer atent și o cafea de la vreo cafenea locală în mână. Scrie clar, fără floricele, dar cu empatie. E interesat de tot ce mișcă în Cluj: inițiative civice, proiecte urbanistice, dar și povești aparent banale care spun multe despre spiritul orașului. Pentru Andrei, azi în Cluj nu e doar un job – e o responsabilitate față de orașul în care s-a născut și pe care vrea să-l vadă mai bun, zi de zi.